Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.

Rozumím
X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 300 KČ ZDARMA

BLOG

Blog
Oblíbené přihlášení
X

VSTUP PRO REGISTROVANÉ

Nákupní košík je prázdný

Svatební pravidla a zvyky

MojeParty PARTY RADY - INSPIRACE PARTY PRŮVODCE Svatba Svatební pravidla a zvyky

Svatební zvyky a rituály...

Téměř každou svatbu provázejí určité vžité svatební rituály. Záleží jen na Vás a na určité formální vážnosti Vašeho svatebního obřadu, nakolik jste ochotni se jim podvolit. Rituálů a zvyků je mnoho. Nevěsta je přenášena přes práh. Ženich se musí vykoupit ze svého mládeneckého stavu. Může ho překvapit překážka ve formě natažené stuhy s navěšenými motivy jeho volného mládeneckého života. Cestou z obřadu nebo v rámci svatební hostiny mohou na snoubence čekat nástrahy v podobě hříček kamarádů, kteří pod různými záminkami mámí drobné mince nebo svatební koláčky. Mezi zažité rituály a svatební zvyky patří vytvoření svatebního špalíru, při jehož procházení je svatební pár zasypáván, zrnky rýže, konfetami nebo okvětními lístky růží.

STŘEPY PŘINÁŠÍ ŠTĚSTÍ

Tradiční zvyk je vítání personálem v místě lokality, kde se odehrává svatební hostina. Děje se tak za přípitku šampaňského a následného rozbití talíře o jehož střepy se postarají novomanželé. Rituál se odvíjí od vžité tradice, že střepy přináší štěstí. Navíc symbolicky testuje sehranost novomanželů při domácích pracích. Teprve potom jsou hosté pozváni na hostinu. Nevěsta s ženichem vchází jako poslední.

POLÉVKA ZE SPOLEČNÉHO TALÍŘE

Další z velice ustálených svatebních zvyků je pojídání polévky novomanželů ze společného talíře. Symbolizuje manželskou jednotnost a oddanost. Při této příležitosti ženich krmí nevěstu a naopak.

KRÁJENÍ DORTU

Na svatební dort se nezapomíná. Jeho krájení patří k oblíbeným rituálům. Po posledním jídelním chodu jsou hosté podle přání obslouženi kávou a nevěsta se začíná věnovat krájení dortu. Při prvním zakrojení dortu krájí nevěsta s ženichem dort rukou společnou. První zakrojený kousek nabídne ženich nevěstě a nevěsta mu to vzápětí oplácí. Další kousek servíruje nevěsta v tomto pořadí. Nejprve  matce ženicha, poté vlastní matce, otci ženicha, svému otci a svědkům. Další nabízí podle zasedacího pořádku od čela tabule, kde sedí bližší příbuzní. Odmítnout svatební dort přináší dle pověry smůlu jak pro toho kdo odmítá, tak pro samotné novomanžele.

ČTENÍ SVATEBNÍCH BLAHOPŘÁNÍ

Po slavnostním obědě se často zařazuje čtení svatebních přáníček. Tohoto úkolu by se měla ujmout osoba vtipná, které blahopřání i náležitě okomentuje.

TANEČNÍ SÓLA

Tanec ke svatbě nerozlučně patří a první sólo bezpochyby patří ženichovi a nevěstě. Většinou se tančí v rytmu valčíku, ale pokud si svatební pár přeje svoji oblíbenou romantickou a pomalou píseň určitě jim v tom tradice bránit nebude. Často se pak právě tento song stává společným významným hitem po celou dobu jejich vzájemného soužití. V rámci sóla můžeme nevěstu s ženichem zasypat perleťovými konfetami a svatebčané mohou kolem tancujícího páru vytvořit semknutý kruh. Další sólo patří rodičům novomanželům a postupně se přidávají i další novomanželé. Bývá zvykem, že každý muž na svatbě by měl vyzvat nevěstu k tanci.

STAHOVÁNÍ PODVAZKU

Dalším úsměvným rituálem je stahování podvazku nevěstě. Podvazek nevěsty je až do této chvíle skrytý pod bohatou spodničkou. Ženich se snaží se zavázanýma očima , často i rukama, dostat nevěstě pod spodničku a snaží se podvazek stáhnout. Další možností je podvazek vydražit mezi přítomnými pány.

HÁZENÍ SVATEBNÍ KYTICE

Nevěstě kytice nezůstává. Do svatebního programu se často zařazuje okamžik, kdy si nevěsta stoupne zády k neprovdaným dámám a přes svoje levé rameno odhazuje kytici za sebe. Kdo kytici polapí, ten podle pověry je další na řadě se svatební rolí.

VYPROVÁZENÍ SVATEBNÍHO PÁRU NA SVATEBNÍ NOC

Není přečinem, pokud nevěsta s ženichem odejdou uprostřed zábavy nepozorováni a zábava pokračuje dál. Ve svůj svatební den, mají na tento „únik“ právo. Často se ale ženich s nevěstou na svatební noc vyprovází . Většinou se tak děje ve večerních hodinách. Ve ztemnělé noci se tak může udělat špalír z pochodní nebo ze zapálených venkovních svíček. Krásným překvapením pro novomanžele může být ohňostroj. Dokonce i takový, který nad i hlavami novomanželů vytvoří symbolické srdce nebo jejich společné jméno.

Související odkazy:

PARŤÁK JE VŽDY V OBRAZE
PARŤÁK VÍ JAK NA TO
Akce na klíčZJISTIT VÍC
BEREME TĚ DO (MOJE)PARTY Facebook