X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

SVATEBNÍ INSPIRACE

MojeParty BLOG SVATEBNÍ INSPIRACE Historie svatebního valčíku

zpět na seznam

Historie svatebního valčíku

Nepřemýšlíte o valčíku, jako tom pravém tanci, který zahájí vaší svatební slavnost? Není těžké se ho naučit a podívaná na to, jak se s Vaším partnerem vznášíte jako pírko nad zemí, je přeci něco nezapomenutelného. Tento zdánlivě prostý tanec má bohatou symboliku a pestrou historii.

Symbolický význam valčíku je srovnatelný se svatebními prsteny, které máte při tanci již navlečené na prstech. Legenda vypráví, že lidé žijí od vyhnání z ráje odloučeně. Neustále hledají svoji druhou polovinu, která by je doplnila. Během valčíku dochází k tomutu naplnění – muž a žena vytváří symbolický uzavřený kruh. A kruh vyjadřuje věrnost, spojení a sounáležitost páru.

Valčík získal své pevné postavení mezi společenskými tanci během evropských revolucí 18. a 19. století. Tato doba byla ovlivňována četnými společenskými změnami. Mimojiné se změnilo kupříkladu manželské právo. Byl zaveden civilní sňatek. Uzavření sňatku se stalo světovým občanským právem. To znamenalo, že od této doby bylo manželství uzavřením právní smlouvy mezi dvěma svobodnými lidmi. Manželství bylo založeno na svobodě partnerů, nikoliv na peněžních či jiných zájmech. A právě valčík se stal symbolem tohoto individuálního naplnění. Lidé v něm nacházeli hodnoty, které propagovala již francouzská revoluce, a to svobodu a rovnost všech lidí. V rychlých otáčkách valčíku zažívají lidé opojení touto svobodou, cítí se volní a také šťastní. Valčík tedy rozhodně doprovázel občanskou emancipaci. Netrvalo dlouho a vzbudil zájem vrchnosti, která ho zakázala a prohlásila za „zdravý nebezpečný“.

Valčík bylo zvykem tančit, a to hlavně za časů strohé a přísné společenské etikety, tak, že taneční pár byl velice blízko vedle sebe. Právě díky těmto přísným pravidlům tento tanec představoval ve své době jedinou možnost dotýkat se na veřejnosti svého partnera. Dlouho tedy vzbuzoval rozpaky, ale nakonec získal své postavení  a rozšířil se po celém světě.

Dnes symbolizuje vyjádření vnitřních pocitů partnerů, jejich věrnost, spojení a sounáležitost. Ve svém tanci dává pár najevo hodnotu lásky a hluboké pocity, které ho nerozlučně spojují.

30.5.2009

Související odkazy:

PARŤÁK JE VŽDY V OBRAZE
PARŤÁK VÍ JAK NA TO
Akce na klíčZJISTIT VÍC

MojeParty.cz s.r.o.
K Bílému vrchu 2912/3 193 00 Praha 9

shoproku 2021
shoproku 2020
člen APEK