X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

Vánoce a Silvestr

MojeParty BLOG SVÁTKY A TRADICE Vánoce a Silvestr Silvestr ve světě

zpět na seznam

Silvestr ve světě

Nový rok se neslaví všude stejně. Způsob, jakým lidé oslavují vstup do dalšího roku se ve světě liší. A nejen způsob, ale také čas, kdy se slaví. Ne všude si lidé připíjí na přelomu konce prosince a začátku ledna. Podnikněte s námi exkurz do různých kultur a národních zvyků jednotlivých národů.

U nás v Čechách je tradiční slavit příchod nového roku v noci z 31.12. na 1. leden. Tradičně jsou oslavy spojené z bujarým veselým a nemalým množstvím alkoholu. Je to ideální čas na uspořádání velkých oslav s co největším množstvím přátel.

V jiných zemích to ale není samozřejmostí.

EVROPA

Anglie

Pro Anglii jsou typické především gurmánské odlišnosti oproti jiným zemím. Typické jsou trojúhelníkové dortíčky plněné mletým masem. Lidé si ji dávají při oslavách vyměňují. Druhý den po oslavách je běžným zvykem navštívit své příbuzné či známé a nechat se pohostit koláčem a čajem.

Zvláštností ale je, a to především v Londýně, že oslavy nejsou příliš dlouhé. O půlnoci je zvykem přivítat nový rok písní, poté se lidé rozjedou do svých domovů.

Rusko

V Rusku se slaví Vánoce i Nový rok v jeden a ten samý den! Oslavy spadají podle místní ortodoxní církve až na leden.

K tradičním jídlům patří boršč a kutya, zvláštní ovesná kaše. Jsou symbolem naděje. Jako symbol přátelství a úspěchu najdeme v Rusku na talíři med a mák.

Oslavy začínají stejně jako u nás o půlnoci, ale protože je Rusko velká země, oslaví zde lidé nový rok celkem jedenáctkrát. Důvodem je právě tolik časových pásem.

Na Rudém náměstí se koná obrovský ohňostroj.

Španělsko

Ve Španělsku je zvykem setkání přátel a rodiny, stejně jako jinde ve světě, a to buď na náměstí nebo u televize.

Těsně před půlnocí začnou 12krát odbíjet hodiny. Ten, kdo stihne během těchto úderů sníst celý hrozne vína, může si u toho něco přát. Pokud stihne dojíst, přání se mu vyplní, pokud ne, je tomu naopak.

JIŽNÍ AMERIKA

Argentina

V této zemi lidé sbírají 31.12. všechen přebytečný papír, který najdou v domácnostech. Všechny tyto papíry poté nastříhají na malé kousky a když novoroční oslavy vrcholí vyhazují je z okna.

ASIE

Čína, Korea a Vietnam

Nový rok se zde slaví o měsíc později než je jinde ve světě běžné – tedy na konci ledna. Termín slavností se posouvá podle toho, kdy přijde po 21. lednu úplněk. Všichni nadšenci oslav budou zřejmě malinko závidět, protože veselí zde trvá přesně tři týdny.

Typickým zvykem je zde vyhánění zlých duchů z domu, a to bambusovými tyčemi. Všude visí červené proužky papírů a symboly štěstí ve zlaté barvě.Aby štěstí nezůstávalo za zdmi domu a nedostalo se dovnitř, si lidé zajišťují tím, že o jedenácté večerní otevřou všechny dveře a okna.

Oslavy vrcholí ohňostrojem, který mám vyhánět zlého draka „Niena“. V některých částech země je zvykem, že ženy házejí do moře mandarinky. To by jim mělo zajistit v příštím roce dobrého manžela. Úspěch je zajištěn pokud na plody napíší své jméno a adresu. Mandarinky doplují do sítí rybářů, kteří na ně po novém roce již čekají.

Japonsko

Oslavy zde trvají až do 7. ledna. První tři dny jsou dny klidu. Lidé je tráví se svou rodinou. Než odpočinek začne, hospodyňky napečou rýžové koláčky, poklidí dům a přede dveře většina rodin postaví malou borovičku.

24.12.2009