X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

SVATEBNÍ INSPIRACE

MojeParty BLOG SVATEBNÍ INSPIRACE Svatba, na rozdíl od manželství, může být udržitelná!

zpět na seznam

svatba

Svatba, na rozdíl od manželství, může být udržitelná!

A je to tady! Vy i váš princ se berete! Teď jen vymyslet, jak tu slávu pojmout. Pokud jste fandové eko a nature friendly života, asi budete chtít, aby tak nějak vypadal i váš slavný den. Tady jsou naše tipy, nápady a také rady, na co nezapomenout! 

 

Trend tzv. eko svateb odstartoval už v loňské sezoně, ale letos je to opravdu hit! Ruku v ruce s tím roste zájem o svatby v přírodě nebo tzv. stodolové svatby (cizinci jim říkají country wedding). Takže na co nezapomenout u svatby, která je co nejvíce ohleduplná k přírodě?

 

1 Eko_svatba_nature

 

Svatební oznámení, jmenovky, krabice na výslužku nebo knihy z recyklovaného papíru

Kdybyste chtěli být opravdu hooodně eko uvědomělí, z tiskovin byste mohli vypustit tištěné pozvání a udělat vtipnou videopozvánku. Tu stačí poslat mailem. To ostatní ale už asi ekologičtěji než z recyklovatelného papíru nevymyslíme. To platí i o jmenovkáchkrabičkách na svatební výslužku, svatebním menuzkrátka u všech tiskovin.

 

1 svatebni_doplnky_eko

 

Sweet bary, dřevěné dekorace a papírové doplňky

Dřevěné dekorace do eko trendů rozhodně patří. Dozdoibíte s nimi svatební židle i svatební stůl. Patří i na populární sweet bary. Dřevěné podstavce a tabule, na které navěsíte sladké koláčky (donuty) přilákají nejednoho svatebního hosta. Zvláště je ocení ti nejmenší mlsouni. Do papírových schránek pak mohou hosté vkládat nejenom přání, ale i peněžní příspěvky, třeba na společnosu domácnost nebo svatební cestu.

 

Eko_svatba

Hostina zero waste neboli jídlo bez obalů

Zero waste je jednoduše životní styl, který podporuje využívání všech zdrojů bez odpadů. Takže vyzkoušejte jídlo, které je servírováno v jiné potravině. Po takové hostině vám nezbude tuna odpadu a ušetříte práci myčkám (těm na elektro i ruční pohon!). Svatební hostina by měla být připravená ze sezónních surovin a z místních zdrojů! Scatební tabule může rozkvést jako bylinková zahrada a hosté si mohou jídlo dochutit rovbou od stolu a netradičně. Nezapomeňte na ekologické materiály na zdobení stolu! Třeba šerpy z kokosového vlákna, jutové visačky s čísly stolů, dřevěné stojany na jmenovky a spoustu dalších drobností, které udělají dojem! Jestli si na takovou hostinu sami netroufnete, objednejte si firmu. Zero waste catering už pár společností nabízí. Výhodou je také to, že když už budou nějaké dobroty servírovat v nádobí, přivezou si svoje. A co se nevyhazuje, ale točí, to je prostě ohleduplné k přírodě! Ať už budete kuchtit svépomocí nebo si na to objednáte lidi, nezapomeňte, že ne každého svatebčana uctíte svíčkovou. Pro ty, kteří mají krávy nejraději na louce, připravte vegetariánské a veganské menu. No a na konec ještě přidáváme tip pro ty, kteří přeci jen nějaký ten kelímek, talířek nebo příbor potřebovat budou. Samo sebou, vše je recyklovatelné! Stejně tak, jako třeba papírová brčkaTy si můžete stejně dobře opatřit i skleněná, nerezová, slámová, těstovinová nebo třeba dřevěná.

 

1 Dekorace_svatebni_tabule_eko

Kytky

I v případě svatebních květinových trendů pro rok 2020 se zamyslete, jak se zbavit uhlíkové stopy. Zapomeňte na rudé růže v prosinci! In jsou sezónní a lokálně pěstované květiny.

Na eko svatbách by neměli chybět bylinky, luční a zahradní květy v ležérních a rozcuchaných vazbách. Rozpustilé květiny, kde se nehodnotí přesná dokonalost jsou tipem pro svatby, které jsdou ruku v ruce s přírodou.

 

1 Eko_svatba

 

Z čeho vybírat v květnu…

Kaliny, zákuly, hroznovce, kdoulovce, tavolníky, dříny, magnólie, vajgélie, zmarliky, azalky a stálezelené rododendrony, zahradní kosatce, rané pivoňky, konvalinky, orlíčky, sasanky, ladoňky, a srdcovky.

… a z čeho v červnu

Stromové magnólie, rododendrony, růže, mamoty neboli kalmie, hortenzie, liliovník tulipánokvětý, dřín japonský, vlčí bob, šalvěje, sturače, stevardie, čínské pivoňky, lekníny, lilie, máky, hrachory, lobelky, fialy, kopretiny, petúnie, iberky a begonie.

Krásně vypadají luční květy a máte-li vy, rodiče, babička nebo kamarádi zahradu, domluvte se s nimi a kytičku si uvažte sami. Bude krásná, protože vaše a ještě ušetříte nějakou korunu. Nebo se obraťte na profíky. Takových, kteří vám uvážou svatební kytičku z lučního kvítí už u nás taky pár je.

Nevěstám určitě bude slušet na těchto svatbách květinový věneček

 

1 Dekorace_na_svatbu

Udržitelná dekorace je ta z půjčovny!

Šikovné ruce popadnou doma použité zavařovačky, lahve od vína, staré záclony, krajky, kousky dřeva, jutu, len, staré dřevěné kolíčky nebo knoflíky a udržitelné dekorace jsou na světě! Ovšem všude si s nimi vystačit nemusíme. Tam, kde je to nutné nebo výrobu dekorací nestíháte, je ideálním řešením půjčovna. V té naší určitě inspiraci najdete. Ať už sháníte krásný víceúčelový dekorační vozík třeba do sweet baru, svatební bránuvázylucerničky na zahradu, skleničky, talíře, koše, svícnysrdíčko na prstýnky, potahy na židle nebo rautové sukně

 

1 Pujcovna_dekoraci

Šaty

Půjčujeme si

Kupovat si šaty na jeden den, to je z hlediska šetrnosti k přírodě i peněžence čirý nesmysl! Takže se nabízí půjčovna. Tu ocení zvláště pánové, kteří svatební oblek moc nevyužijí (pokud si svatbu párkrát nezopakují nebo pokud jim nebudou stačit jen slavnostnější kalhoty, ležérní košile a vestička).

Kupujeme

Pokud chce mít „eko“ nevěsta šaty jen pro sebe a bude si je tedy kupovat, měla by se ptát, jestli jsou šaty šité v Česku a z tuzemských materiálů (samozřejmě přírodních!). Také by měla sáhnou po takových, které se dají po veselce upravit, jednoduše přešít nebo obarvit a unosí je i při dalších příležitostech. K recyklaci jsou vhodné šaty dobře střižené, třeba z bavlny nebo ze lnu. Len je nezničiitelný materiál (což potvrdí holky, které s velkou parádou nosí šaty z půdy po babičce). A navíc! Na jeho pěstování je potřeba jen minimální množství vody a žádná chemie!

Šijeme

Je-li panna nevěstinka šikule, ušije si šaty sama (hodit by se jí mohly například naše krajkové vázanky). Ale jinak si dnes určitě vybere mezi četnými ateliéry a módními dílnami. Jen se v rámci našeho přemýšlení o udržitelnosti bude zase ptát na původ materiálu a bude vybírat z ateliérů, které nabízí následné přešití a úpravu slavnostních šatů do civilních.

Nezapomeňte, že pod všechny šaty by měla mít nevěsta správný podvazek

 

1 Svatba_eko

Eko make up

Tak nějak se nabízí, že eko svatba by neměla mít v hlavní roli nevěstu, která vypadá, jako by si odskočila z pódia burlesky. Takže, milé nevěsty, zkuste to tentokrát bez umělých řas a tmavého make-upu. Přirozenost bude vaší šťastné tváři na zahradní svatbě nebo na louce slušet! Do akce povolejte lehký make-up, rozjasňovač, tmavě hnědou řasenku a rtěnku v tělovém či růžovém odstínu. K tomu pár kytiček do vlasů a budete nevěsta k nakousnutí. Nemusíme snad dodávat, že použijete přírodní kosmetiku a lehký květinový bioparfém!

 

 

Balonky

Třešničkou každé oslavy jsou balonky. A i ty do našeho dnešního povídání o svatbách s minimálním zatížením přírody patří. Helium totiž přírodě nevadí ani trochu a většina našich balonků je vyrobena z přírodního kaučuku, takže jsou biologicky rozložitelné. Můžete si vybrat přímo svatební balonky. Nebo girlandy v barvách vaší svatební oslavy, nebo srdíčka, která k takovému dni patří. No a až se večer rozsvítí srdíčkové lapmiony nebo LED balonky, vyžene vás ze zahrady až ranní rosa nebo komáři.

 

1 Balonky_na_svatbu

Eko pelmel aneb pár tipů na závěr

  • svatební obřad a hostina by ideálně měly být na jednom místě. Ušetříte za dopravu a palivo. Pokud to nepůjde jinak, převezte nevěstu se ženichem autem ozdobeným, jak jinak, recyklovatelnými doplňky. Třeba naší jutovou soupravou. Ostatní svatebčany naložte do vyzdobeného mikrobusu nebo autobusu. 
  • jednoznačně neekologické opatření je utrácet za nevhodné svatební dary, které vám budou zabírat místo ve sklepě. Takže se nestyďte vytvořit seznam svatebních darů, které byste si přáli. Většina hostů navíc takovou inspiraci ocení! A abychom dnes i skončili s myšlenkou na naši Matku Zemi, prima svatební dar je třeba poukázka na podporu nějaké nadace nebo konkrétního projektu na pomoc lidem nebo zvířatům v nouzi!

 

1 Svatebni_hostina

 

Takže, milí snoubenci, hodně štěstí, lásce zdar a k přírodě zvlášť! Váš Náfuka! 

16.5.2023
PARŤÁK JE VŽDY V OBRAZE
PARŤÁK VÍ JAK NA TO
Akce na klíčZJISTIT VÍC

MojeParty.cz s.r.o.
K Bílému vrchu 2912/3 193 00 Praha 9

shoproku 2021
shoproku 2020
člen APEK