X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

SVATEBNÍ INSPIRACE

MojeParty BLOG SVATEBNÍ INSPIRACE Kluci jsou z Marsu, holky z Venuše. Každý se bude i jinak loučit se svobodou.

zpět na seznam

1 Rozlucka_se_svobodou

Kluci jsou z Marsu, holky z Venuše. Každý se bude i jinak loučit se svobodou.

Loučí se se svobodou jinak kluci a holky? Kdo se umí víc „utrhnout ze řetězu“? Jaký je správný dárek pro nevěstu a ženicha? Kdo má loučení se svobodou organizovat a kdo platit? Je vhodná společná rozlučka? Tolik otázek a na všechny znám odpověď!  My se pokusíme dát vám pár tipů, kterými se můžete inspirovat. Překvapte svou kamádku nebo kamaráda, že máte rozlučky v malíčku!

 

Se svobodou se loučí lidi všude na světě. Je to milý, veselý a oblíbený zvyk. Mnohdy zážitky z něj předčí i samotnou svatbu! My si teď odpovíme na pár základních otázek. Kdy rozlučku uspořádat, kde, co koupit hlavním aktérům, jaké aktivity jsou v kurzu a jestli je lepší společná party nebo při rozlučce dámy a pány rozdělit?

Kdy?

Podle tradice by sice měla rozlučka probíhat v předvečer samotného dne D, ale spíš bychom vám radili udělat ji s dostatečným odstupem od svatby. Některé kruhy pod očima nezakryje ani nejlepší make-up, škytání do slavnostního projevu oddávajícího sice odlehčí atmosféru, ale není to úplně na místě, nemluvě o hlavních aktérech obřadu, kteří se probudí v non stop baru hodinu po tom, co měli svému partnerovi navléknout prstýnek. Takže ideál je rozlučka o víkendu týden před svatbou. To bychom měli termín a teď to zásadní. Kluci s klukama, holky s holkama, nebo všichni najednou?

 

1 Rozlucka_se_svobodou

 

Společná rozlučka

Proč ne! Tenhle typ rozlučky se svobodou si obvykle vybírají snoubenci, kteří chtějí, aby se na svatební hostině lidi neviděli poprvé. Znáte to, rozpaky, okamžiky trapného ticha, nenápadné okukování…O program společné rozlučky se v tomhle případě obvykle starají družičky/svědkové obou novomanželů. Podobné je to s placením. Záleží na tom, kde se loučení se svobodou koná. Na soukromých party na zahradě nebo na chatě platí jídlo a pití většinou hostitel, tedy nastávající manželé. Ani hosté by ale neměli přijít s prázdnou. Lahev vína, talíř jednohubek, dort nebo mísa ovoce se hodí. Budete-li zapíjet svobodu ve městě, měl by nastávající ženich s nevěstou zaplatit jen večeři a první přípitek. Další útratu si už platí pozvaní. Jasně, když si šťastná panna nevěstinka bere mladého (nebo starého) Rothschilda a předem upozorní na to, že jste zváni, není, co řešit.

Když kamarádi vymyslí nějaký zážitek nebo překvapení, no tak se na něj musí složit, to dá rozum!

A na závěr ještě jedna rada, která platí pro sólovou holčičí a klučičí jízdu. Těžko si dneska někdo dovede představit rozlučku bez fotek a sdílení (sdílíme jiné hlouposti!). Ale pozor! Na řečených akcích se většinou konzumuje alkohol ve velkém a ten, jak známo, rozvazuje jazyk a povoluje uzdu rozličným pudům! Ne všechno, co se na podobných akcích stane, chcete vykřičet do světa (třeba rodičům vašeho nastávajícího partnera). Takže výběr sdílených fotek dostatečně zvažte a vždycky konzultuje s hlavním aktérem. Není-li ve stavu, kdy by se mohl k věci odpovědně vyjádřit, raději si pokušení se zveřejněním rozmyslete!

 

Dámská rozlučka – kde a jak

Nejdůležitější je, aby nevěsta předem obeslala všechny své kamarádky (hromadný email, chat, FB, Instagram). Holky se pak mohou spojit a už bez nevěsty vymýšlet dárky, překvápka a tak vůbec. Nevěstinu rozlučku si většinou bere na starost svědkyně, družička nebo nejlepší kamarádka. Na každé rozlučce by mělo být jasné, kdo je hlavní hrdina večera a budoucích dnů. Takže nezapomeňte na speciální triko, šerpu, placku nebo klobouk s nápisem „nevěsta“. Zbytek pařmenek může nebo nemusí být označen třeba jako tým nevěsty, nevěstina parta.

Co se programu týká, mají ženy většinou nápaditější program. To se nedá nic dělat, to jsou statistiky. Hezké rozloučení se svobodou začíná už dopoledne, kdy se celá parta sladí do jednoho stylu, výrazněji nalíčí a učeše. Individuální malá překvapení a dárečky se předávají právě teď. Pokud nevěsta čeká dítě, vhodný dárek je obleček pro něj. Hodí se ale i různé žertovné dárečky, vouchery na kosmetiku, relaxační pobyt, knihy (o vaření, zařizování domácnosti nebo o tom, jak být ideální manželkou, mámou apod.). Dobrý dárek je i spodní prádlo pro nevěstu na svatební noc.

Po dárcích se může jít na pozdější společný oběd, po něm třeba na zákusek do oblíbené cukrárny no a tam už může začít domluvený program, který bude pokračovat až do pozdních nočních hodin. To zpravidla taky dojde na placení. A kdo že má sáhnout pro peněženku? Všechno záleží na domluvě. Většinou ale platí, že na překvapení a aktivity vybere organizátorka rozlučky od všech zúčastněných (možná už předem). Nevěsta platí první večerní rundu a pak už pijí kamarádky za své.). Když chce celou večerní útratu zaplatit nevěsta, musí to říct předem.  

 

Damska_rozlucka_se_svobodou

Nápady na nezapomenutelnou holčičí rozlučku:   

 • Pánský striptýz - dá se pořádat doma nebo se můžete vypravit do speciálního strip baru. Je to sice oblíbená rozlučková zábava, ale něco mi říká, že při troše fantazie už dneska vymyslíte onačejší odvaz!
 • Degustace vín - uspořádejte buď vlastní, doma, se soukromým someliérem nebo objednejte stůl na veřejné ochutnávce.
 • Jízda limuzínou se speciální výzdobou od baru k baru - do některých limuzín se vejde i 15 lidí!
 • Party na lodi – s předem objednaným jídlem, pitím a programem, nebo jen tak, improvizačně. Nezapomeňte na různé úkoly pro nevěstu! Třeba potykat si s někým z personálu, cizímu člověku prodat nějakou blbůstku, sehnat pro kamarádku telefonní číslo na fešáka, na kterém může oči nechat, přemluvit barmana, aby jí namíchal drink zdarma… Záleží na vaší fantazii.
 • Kurz vaření – podle zaměření nevěsty (a hlavně ženicha) vybírejte českou, italskou, francouzskou, orientální nebo zdravou kuchyni.
 • Výlet – vyšlápněte si do hor. Udělejte si výlet s piknikem u řeky, na louce, na kole.   
 • Divadlo, koncert, diskotéka – sežeňte lístky na nevěstina oblíbeného herce nebo zpěváka, vyražte na diskotéku (nepodceňte výzdobu. Vše musí být připraveno předem).
 • Karaoke večer (doma nebo ve speciálním podniku)
 • Kosmetické odpoledne/večer – pozvěte si domů kosmetičku nebo vizážistku (můžete jít i do předem objednaného studia). Vyzkoušejte s kamarádkami různé druhy líčení (třeba svatební?) a oblékání.
   

Pánská rozlučka – kde a jak

Pánská rozlučka bývá většinou trochu komornější. Pánům zpravidla stačí samotná možnost sejít se s kamarády, popovídat si, napít se a dobře najíst. Nějaký sofistikovaný program je pro ně něco navíc, bez čeho se obejdou. Když už, spokojí se často s vystoupením striptérky. Těm, kteří přeci jen chtějí zažít něco mimořádného, poradíme za chvíli, každopádně je dobré respektovat záliby a koníčky ženicha.

Pokud jde o dárky, tady neudělají kamarádi chybu, darují-li dobrý doutník, lahev značkového rumu, vína nebo whisky. Encyklopedie erotiky nebo kámásútra se nejen hodí, ale celou společnost jistě na značnou dobu zabaví. Půjde-li o placení, na „klučičí rozlučce“ platí totéž, co u dam (viz výše). Stejně jako propojení vech zúčatněných pomocí sdílených kontaktních kanálů.

A ještě jedna rada. Pánové, nemluvte na party o případných vlastních zkušenostech s manželstvím, které se úplně nevydařilo. I když se to nabízí jako náramná legrace a odlehčení, muži mají dost často před svatbou neodbytný pocit, že možná nedělají úplně dobře. Povídají psychologové. Když už chcete být světaznalí chytrolíni, spíše poraďte, jak na správné manželství!

 

1 Rozlucka_se_svobodou

Nápady na nezapomenutelnou pánskou rozlučku: 

 • Strip bar – zamyslete se nad tím, jestli právě tenhle dar váš kamarád ocení. Ať ho neuvedete do rozpaků, třeba i před jeho partnerem, který se ho jistě bude ptát, jak se loučil se svobodou! A pozor! V některých zemích je sice zvykem, že ženich má povolený poslední sex s jinou ženou než s nastávající manželkou, ale Česko k těmhle zemím nepatří! 
 • Pánská jízda v zahraničívelmi originální, ale nákladný způsob rozloučení se svobodou. Navíc to chce jisté organizační schopnosti. Čeští nastávající ženichové s kamarády nejraději jezdí na týden do Thajska nebo do Las Vegas. Případně na víkend k italským jezerům nebo na Ibizu.
 • Barmanský večerochutnejte a naučte se míchat speciální drinky (pak jejich znalostmi můžete ohromit svoji manželku).
 • Degustace – zamluvte si stůl na řízené degustaci karibských rumů, šampaňského, vína, whisky
 • Bobová dráha – jen pozor! Jako u všech dalších sportovních aktivit buďte opatrní. Ať se svého dne dožijete „pohromadě“!  
 • Bowling – ideální „suchá“ varianta při nepřízni počasí.
 • Exkurze do pivovaru, pivní lázně
 • Jízda na motokárách, terénních nebo bojových autech nebo raftech
 • Střelnice nebo paintball – ostré, slepé nebo barvičky. Každému, podle jeho gusta.
 • Úniková hra - obvykle pro družstva 2-6 hráčů, hádanky, rébusy, akce, napětí, prostě zábava pro správné chlapy.
 • Kulečník – co takhle večer v oblíbené restauraci s rezervovaným salonkem a kulečníkovým stolem?

 

A nakonec svatební statistika z minulého roku (°)

 • víc než dvě třetiny svateb uzavřely páry, kde oba snoubenci strčili hlavu do chomoutu poprvé. Ale třeba ve čtyřech případech se pánové ženili pošesté (vždycky jim bylo přes 50, to už by mohli mít rozum). 
 • víc než polovina snoubenců byla ve věku 25 až 34 let; muži se poprvé ženili nejčastěji ve 29 letech, ženy ve 27; průměrný věk novomanželů při prvním sňatku je 32 let u mužů a 30 let u žen
 • 10% svateb uzavřeli snoubenci stejného věku, 17 % s jednoletým rozdílem. Největší rozdíl mezi ženichem a nevěstou byl 46 let
 • nejoblíbenější svatební dobou jsou letní měsíce. Od června do září se loni konalo 68 procent svateb. Nejvíc v sobotu
 • v Česku se konalo 52.567 svateb, což je nejvíc za posledních deset let
 • neberou se samozřejmě jen Češi s Češkama! U svateb s cizím státním příslušníkem vedou Slováci (ale co je tohle za cizince, že?). Ve 44 % případů svatby s cizinkou se Čech oženil se Slovenkou, v 18 % s Ukrajinkou a v 8 % s Ruskou. Češky si v případě svatby s cizincem braly Slováka v 34 %, Němce v 9 a občana Spojeného království v 7 % případů
 • kde si Čecháčkové nejčastěji řeknou ano, když to nechtějí udělat doma? Nejčasěji na Sovensku, pak v Německu, na Mauriciu, v USA, v Řecku, v UK a v Rakousku

°S těmihle zajímavostmi mi trochu píchli v Českém statistickém úřadu. Úplně všechno zase vědět nemůžu!

 

Náfuka

Hodně legrace, váš single balon Náfuka

7.3.2023
PARŤÁK JE VŽDY V OBRAZE
PARŤÁK VÍ JAK NA TO
Akce na klíčZJISTIT VÍC

MojeParty.cz s.r.o.
K Bílému vrchu 2912/3 193 00 Praha 9

shoproku 2021
shoproku 2020
člen APEK