Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.

Rozumím
2017 version
X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
Party začíná u nás...
+420 773 670 704 nebo 725 094 715PO-PÁ 9-17

BLOG

Blog
Oblíbené přihlášení
X

VSTUP PRO REGISTROVANÉ

Nákupní košík je prázdný

PARTY RADY - INSPIRACE

MojeParty PARTY RADY - INSPIRACE Kde se vzalo pálení čarodějnic?

zpět na seznam

Kde se vzalo pálení čarodějnic?

1 Čarodějnice tradice

 

Ještě se párkrát vyspíme a všechny nesympatický učitelky a sousedky, co šmírují, kdy a s kým se v noci vracíte domů, to budou mít spočítaný! Dost legrace, takhle jednoduchý to není! Pálení čarodějnic je, jak všichni víme, oblíbený lidový zvyk. Filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května je časem, kdy prý nečisté síly ovládly svět víc než kdy jindy. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně. Postupem doby se z tohohle zvyku stalo "pálení čarodějnic". 

 

Kroniky praví, že čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi. To asi proto, aby nežuchly z košťat. Taková košťata prý bývala zhotovena z jasanového dřeva, vrbových a březových proutků. No a jak se tak točily nad ohněm (to byla v podstatě obdoba dnešní promenády v plavkách), porota zvolila královnu sabatu. Na temné slavnosti nesměl chybět kotlík (řekli bychom eintopf) z žab, hadů a všelikých podobných potvor. Čarodějnice se tu údajně měnily ve vlky, psy a jiná zvířata a trumfovaly se vzájemně, jak to smrtelníkům nandaly a co všechno nepěkného jim vyvedly.  

 

Na obranu čarodějnic ale musíme říct, že to nebyly jen zlé a jinak nesympatické osoby. Některé z nich znaly tajemství bylin, hub, kamenů, kovů, drahokamů, ale i barev a vůní a tím pádem uměly zatočit s nejednou nemocí. V některých jazycích dokonce slovo čarodějnice znamenalo "moudrá žena". Víme, jak stará dobrá "přírodní magie" ovlivnila lékařství, chemii, biologii nebo fyziku, že ano!

 

Takže už víme, že 30. dubna není radno se o půlnoci jen tak sami potloukat po lesích. No jo, ale jak to udělat, když v tentýž den, co se na zemi roztrhne pytel se všemi nedobrými silami, se zároveň dají najít různě poschovávané, zakopané a před lidmi ukryté poklady? Na obranu se prý musíte vybavit minimálně květem z kapradí, svěcenou křídou nebo dalšími kouzelnými předměty. Někdo doporučuje obléknout se za čarodějnici, abyste mezi nečisté síly jaksi zapadli. No a s tím vám nikdo nepomůže lépe než my! V dalším článku vám dáme tip, milé krasavice, jak ze sebe během chvilky uděláte takovou zrůdičku, že s vámi nebude chtít mít nic společného ani vlastní rodina!

4.4.2019
PARŤÁK JE VŽDY V OBRAZE
PARŤÁK VÍ JAK NA TO
Akce na klíčZJISTIT VÍC
BEREME TĚ DO (MOJE)PARTY Facebook