X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

PARTY NOVINKY

MojeParty BLOG PARTY NOVINKY Země je máma nás všech. Proto nás má ráda. A co my?

zpět na seznam

Země je máma nás všech. Proto nás má ráda. A co my?

Bio_ekologicke_produkty

 

Jak že to onehdy řekl prezident Obama? Jsme první generací, která cítí změnu klimatu a poslední, která může něco udělat. Vypadá to, že jsme si to začali brát k srdci. Děti občas zajdou místo do školy na demonstrace za záchranu planety, víc přemýšlíme o tom, co jíme, do čeho se oblékáme, jak nakupujeme, cestujeme, bavíme se. Snad ještě není pozdě. Máme pro vás pár informací, které by vás neměly nechat v klidu, pár úplně jednoduchých rad, jak se do záchrany planety zapojit třeba hned zítra a přidáme několik tipů na naše produkty, se kterými budou vaše party a oslavy nejen bezvadný a nezapomenutelný, ale taky ohleduplný k planetě, která je naším domovem.     

   

 

Nejprve pár věcí, které by nás neměly nechat v klidu (lidi mají rádi katastrofické zprávy. Ale konec legrace, tady už jde do tuhého!)

Příroda volá o pomoc!

 • množství plastového odpadu se za posledních 20 let každoročně zvyšuje o 10 %.
 • na světě každý rok umře 15 milionů dětí do pěti let v důsledku onemocnění, která způsobí „pitná“ voda. A odhaduje se, že každý sedmý člověk (takže nějakých 7 milionů lidí ročně!) umře v důsledku znečištěného ovzduší
 • zhruba 1/3 samců ryb ve světových řekách prochází kvůli znečištění procesem změny pohlaví. Na rozdíl od lidí si tím nic neřeší. Můžou za to hormony v odpadních vodách, mimo jiné z antikoncepčních pilulek
 • plenky na jedno použití se rozkládají více než 500 let
 • starověká řecká akropole se za posledních 40 let rozpadla víc než za celých 2500 let dohromady. Příčina? Další prevít, kyselý déšť!
 • do oceánu ročně vyhodíme víc než 1,4 miliardy kilogramů odpadu, většinou plastového
 • v dnešní době máme v sobě 300-500 chemikálií, které tam před rokem 1920 prostě nebyly

 

Ale dost strašení. Chytrý umí být každý jouda! Ale co s tím? Nenechte se odradit nebo otrávit lidmi, co vám budou říkat, že jsme malí páni na to, abychom s tím něco svedli! A že stejně za všechno může Čína! (I když pravda je, že kolem 30 % znečištění ovzduší třeba v San Franciscu, ale i jinde ve světě, pochází z Číny. A Asie obecně, na rozdíl od nás, vcelku uvědomělých Evropanů, to s ekologií moc nepřehání!). Každý z nás, bude-li vážně chtít, může začít hned zítra přemýšlet ekologicky. 

Začít může každý z nás. Startujeme od maličkostí

 • víme, že igelitky jsou out! Místo toho uvědoměle a poctivě kupujeme v supermarketech tašky papírové. Ti nejvíc cool pak nosí do obchodu vlastní tašku s nějakým „férovým“ potiskem, nejlépe z ekobavlny, konopí nebo lnu.  No jo, ale i tašku z bavlny musel někdo vyrobit, bavlnu vypěstovat, použít hnojivo, aby vyrostla, spotřebovat u toho určité množství vody, distribuovat a tak dále. Jaká taška je tedy nejekologičtější? Nejvíc planetě prospějete, když prostě nebudete kupovat další a další tašky (věci), když ty předchozí ještě fungují. Takže noste ideálně bavlněné, (nebo skladné tašky z recyklovaného polyesteru tzv. Eco circle) dokud se vám nerozpadnou. Hlavně… si je nezapomínejte doma. 
 • Stejně out jsou samozřejmě kožešiny z živých zvířat, to už snad kromě karlovarských turistů z nejmenovaných východních zemí ví každý! Ale pozor! Žádná výhra není ani umělá kožešina. Víte, co chemie se musí použít, aby se vyrobila? A jak dlouho se vám taková umělá liška bude v přírodě rozkládat?! Zvířecí motivy prostě patří na zvířata. My lidi snad máme fantazii a vymyslíme nějaké jiné motivy a dezény! I v Česku se začíná nosit oblečení z bambusu nebo sóji. Ale zase pozor na to, že výroba těchhle látek je zase spojená s velkou spotřebou chemikálií (nutných pro složité zpracování přírodních polymerů). 
 • dobré jsou eko udržitelné pytlíky na odpadky, které se dají používat opakovaně
 • za každých 5 minut, co stojíte pod sprchou, proteče asi 70 l vody. Takže počítejte, dělte a násobte. Nestačí jen 2 minuty?
 • dost důležitá je taky údržba oblešení. Třeba takové obyčejné tričko. Když ho vyperete do roka 25x, pokaždé usušíte v sušičce a vyžehlíte, vypustíte do ovzduší asi 4 kila skleníkových plynů. Teď v létě přitom můžeme sušičku oželet. A když trika dobře pověsíme a tím padem nebudeme žehlit, snížíme emise skleníkových plynů o polovinu!
 • až budete večer sedět na kanapi, na stole zapnutý noťas, do toho hraje televize a vám začne padat hlava, protože televizní zábava vás zase nechytla, vypněte alespoň ten noťas…
 • a pro dnešek poslední dobrá rada. Jestli jste i vy (na cestě za zdravějším a ekologičtějším životním stylem) vyměnili klasické cigárko za elektronické a supíte po ulici jako parní lokomotivy, vězte, že podle výzkumů americké organizace Food and Drug Administration se spolu s nikotinem uvolňuje do plic i určité množství zdraví nebezpečných rozpouštědel. A navíc, e-cigarety, označované jako beznikotinové, dost často krapet téhle látky stejně obsahují. Takže zkuste radši nikotinovou náplast.

 

Pro dnešek přestanu dělat chytráka a na závěr poradím, jak zůstat ekologičtí i ve chvíli, kdy chystáte nějakou rodinnou oslavičku a zajdete kvůli tomu do našeho e-shopu. Tak předně - jak je to s námi balonky. Nebojte, jsme z přírodního kaučuku a rozložímě se stoprocentně rychleji než oslavenec :-). K oslavám všeho druhu patří taky naše talířky, kelímky, ubrusy a příbory z eko materiálů a papírová brčka. Dárky můžete převázat eko stuhou a šup s ní do krabičky nebo sáčku z recyklovaného papíru.

Tak hezké oslavy i všední dny a ať žije BIO, EKO a NATURE styl!

 

23.4.2019