X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

PARTY NOVINKY

MojeParty BLOG PARTY NOVINKY Svatojakubská noc - pálení čarodějnic

zpět na seznam

Svatojakubská noc - pálení čarodějnic

Připravujete si, jako každoročně poslední den v dubnu, čarodějnické kostýmy a těšíte se na pálení čarodějnic ? Pak vězte, že uctíváte tradice staré řádově až několik tisíc let. Již Keltové znali svátek Beltine, kdy v přelomové noci z dubna na květen "očišťovali" své domovy od neblahých sil temného zimního období a těšili se na tzv. "světlou" polovinu roku...

Pálení čarodějnic a vítání jara...

čarodějniceZačneme-li u keltské historie, oheň zde působil jako  symbolický "očistný prvek" spojený s mnoha tradičními zvyky. Mladí lidé přeskakovali hranice, vyhazovali zapálené březová košťata, polykali kočičky a všichni se těšili na příchod čistého a slunečného období roku...

Pokud zavítáme do křesťanských tradic, zde měli hranice na vyvýšených prostranství funkci téměř ochrannou. Tzv. Filopojakubská noc byla spojená s temnou pověrou ve které se čarodějnice slétali  v období sabatu a prováděli neřestné obřady s temnými silami. Zapálené hranice a pálení čarodějnic v noci z 30. dubna na 1. května sloužili lidem jako symbolická ochrana proti temným kouzlům a čarodějnickým rejům.

Dnešní zvyk si čarodějnice ponechal a vše je vnímáno víceméně jako nadsázka a prostor pro setkání s přáteli. Tradice se nám trochu promíchaly a málokdo přemýšlí nad jejich pravým významem. Hranice na kterých se pálí čarodějnice  se rozsvítí v mnoha krajích a lidé si "čarodějnický slet" připomenou víceméně humornou formou. Každopádně k oné noci bude patřit i veselá nálada, která patří k vítání svěžího jarního období.

TIP: Chystáte se také na pestrou "čarodějnickou půlnoc" se zapálenou vatrou ? Zkuste  naši čarodějnickou výbavu a dekorace, z party-shopu, které Vám pomohou připravit tu správnou atmosféru pro Svatojakubskou noc. Chcete-li prožít opravdu magickou noc či podvečer - zkuste v rámci večera vypustit ohnivé létající přání - tentokrát i za velmi magickou akční cenu.

10.4.2010