X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

PARTY NOVINKY

MojeParty BLOG PARTY NOVINKY Nejen slovy lidé mluví

zpět na seznam

Nejen slovy lidé mluví

 

Gesta_psychologie

 

Celý život nás provází komunikace s ostatními lidmi. Potýkáme se s ní od rána do večera a dá se říct, že pokud uděláme dobrý dojem na ostatní, máme napůl vyhráno. Ať už pořádáme party, jsme na ni pozváni nebo se jedná o běžný styk s ostatními, určitě chceme kladně zapůsobit. Neustále přemýšlíme, jaká slova zvolit, aby byly těma nejvhodnějšíma, a aby neurazila náš protějšek. Někdy se ale podivíme, když kýžený dojem není takový, jaký bychom si představovali, i když jsme nic nevhodného neřekli. Často je pravda taková, že neselhala řeč úst, ale řeč našeho těla.

Uvádíme tedy několik pravidel, které Vám mohou napomoci ovládat řeč Vašeho těla a tím se lépe zapsat u ostatních. Pokuste se udělat na ostatní právě takový dojem, jaký byste sami chtěli.

Jistě jste již slyšeli o síle prvního dojmu. To, že se o důležitosti počátků konverzace tolik mluví, není náhoda. První vteřiny rozhovoru jsou opravdu nejdůležitější, a Vy byste se s nimi měli naučit hospodařit a snažit se je co nejlépe zužitkovat. Pokud zapůsobíte v prvních chvílích, budou pro vás následující okamžiky mnohem snazší.

STISK RUKY

Společenská etiketa nás nabádá podat druhému ruku. Ale věřte, nevěřte, již během tohoto úkonu, můžete napáchat pěknou neplechu. Podání ruky alá „leklá ryba“ působí velice nepěkně. Ze všeho nejdůležitější je stisk ruky. Samozřejmě ruku našeho partnera nerozdrtíme, stisk musí být rázný, ale nesmí působit bolest. Jestli se ptáte, proč je obyčejné podání ruky tak důležité, tak věřte, že si druhý o Vás třeba i podvědomě udělá náležitý obrázek. „Leklá ryba“ vypovídá o člověku nesebevědomém a slabém, zatímco pevný stisk je vizitkou zdravě sebevědomého člověka.

ÚSMĚV

Po podání ruky je na řadě úsměv. Na ten nezapomínejte! Používejte ale úsměv, který je pro danou situaci vhodný. Nevhodný úsměv může vyvolat stejně negativní dojem jako jeho absence.

SÍLA POHLEDU

Jistě si často říkáte, kam s očima. Kam upřít Váš pohled, aby to druhému nebylo nepříjemné a přitom jste nepůsobili dojmem, že Vás Váš společník vůbec nezajímá. Slyšeli jste o letmém povytažení obočí? Pozorujte ostatní a jistě si tohoto signálu všimnete. Používejte toto lehké gesto a pokud ho Váš společník udělá, opětujte ho. Tedy pokud nechcete signalizovat nepřátelský postoj. Pokud se dostanete do situace, kdy je vzájemný pohled obou moc dlouhý, je na čase na chvíli odvrátit pohled. Ano, to můžete udělat, ale nikdy ho neodvracejte směrem dolů nebo nahoru, ale pouze do strany. Pokud sklopíte pohled, znamená to, že se stydíte a pokud nahoru je to vyložená neslušnost, protože značí opovržení. A nakonec poslední pravidlo. Na počátku konverzace neupírejte pohled na druhého déle než tři vteřiny, oční kontakt pravidelně přerušujte.

KAM S RUKAMA?

Ruce hrají v gestikulaci důležitou roli. Provádíte jimi velkou část gest. Rozhodující je, v jaké výšce je udržujete. Všechna gesta, která se odehrávají pod úrovní pasu, působí na druhé negativně. Naopak pokud držíte ruce nad pasem je celkový dojem pozitivní nebo minimálně neutrální.

Vedle výšky je důležitá také jistota rukou. Schované ruce, kupříkladu v kapsách nebo za zády, nevěstí nic dobrého. Je to považováno za negativní. Druhý z Vás získá pocit, že se mu chcete vzdálit, že nestojíte o jeho společnost a konverzaci s Vámi rychle ukončí. Zatímco ruce, které přátelsky gestikulují, vytváří ten správný dojem. Ale pozor! Přílišná nebo nevhodná gestikulace také není žádaná. Ruce pokud možno nezkřižujte na prsou. Pokud to děláte, tak neúmyslně zaujímáte nepřátelský postoj. Nejlépe je držet paže svisle s tělem, uvolněně a nenuceně. To je jejich správná výchozí pozice. Pokud jste nejistí a Vaše ruce se samy „schovávají“ do kapes nebo dělají podobné neplechy, zkuste v nich něco tisknout. Něco malého, co na druhé nebude působit zvláštně, ale Vám pomůže získat žádanou jistotu. Takovým pomocníkem může být obyčejná propiska.

TIP: Chcete-li zaujmou na neformální narozeninové party a nevíte co s rukama, propiska se moc nehodí. Pokud je party formálnější, dámy zachrání malá kabelka do ruky a pány sklenička dobrého vína.

CELKOVÉ DRŽENÍ TĚLA A VZDÁLENOST

Pravidlem číslo jedna a zároveň prvním krůčkem k Vašemu konverzačnímu úspěchu je správně zaujatý postoj. Pokud se orientujeme směrem k adresátovi našich slov tím, že se k němu natočíme a jednou nohou předkročíme směrem k němu, získá dojem, že o konverzaci s ním máme opravdu zájem. Svůj zájem ale v žádném případě nevyjadřujeme příliš těsnou vzdáleností. Narušení osobní zóny adresáta vyvolá nežádoucí nejistotu. Na otázku, jakou vzdálenost tedy máte zaujmout, je odpověď různá a záleží na tom, jaký je váš vztah k adresátovi. Klasická proxemika odlišuje čtyři vzdálenosti. Nás asi nejvíce budou zajímat první dvě. V osobní zóně by se náš odstup měl pohybovat od 60cm do jednoho metru. Pokud jsme s druhým člověkem navázali vřelejší vztahy, můžeme se posunout do intimní zóny, která je odstupem od třiceti do šedesáti centimetrů.

Nakonec je zde zajímavost, kterou nám přináší odlišný postoj při konverzaci se ženou nebo s mužem. Pokud hovoříte s mužem, nestůjte k němu čelem. Nejprve stůjte mírně na boku, a poté se přesouvejte do pozice čelní. U žen je toto pravidlo o obrácené. Tedy nejprve zaujměte čelní pozici a až poté pozici boční.

TIP NA DÁREK NA NEFORMÁLNÍ PARTY  

Pokud jste bylo pozváni na narozeninovou oslavu nezapomeňte, že sebelepší dojem pokazí, pokud zapomenete pořát oslavenci. Květina ženě a vkusný dárek je tradice, kterou nemusíme připomínat. Jaký zvolit dárek, vždy záleží na vazbě k Vašemu oslavenci. Dobří přátelé, kteří se znají, mají usnadněnou roli. Často mohou volit dárky vtipnější, osobitější. Se vtipem to ale moc nepřehánějte, abyste odhadli míru snesitelnosti. Dobrý tip je, přidat k dárku drobnou  party pozornost, kterou posléze oslavenci věnujete a které udrží zábavu. Zkuste nějaký zajímavý party doplněk. Co třeba originální brýle, nebo vystřelovací konfety

 

7.2.2019

Související odkazy: