X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

PARTY NOVINKY

MojeParty BLOG PARTY NOVINKY Eiffelka slaví! Co se nechat inspirovat a roztočit to na „Paris party“?!

zpět na seznam

Eiffelka slaví! Co se nechat inspirovat a roztočit to na „Paris party“?!

Party_Paris

 

6. května je Eiffelce 130 let. Holka v nejlepším věku. Tak si pojďme o téhle nenáviděné i zbožňované železné lady něco říct. A těm, kteří mají ke všemu francouzskému tak nějak blízko, ještě návdavkem přidáme tip na to, jak si připravit elegantní party ve stylu Paris, která bude moc slušet vaší zahradě, bytu nebo oblíbené restauraci.

 

Když se před časem začaly stavět kolem Eiffelovy věže ochranné sloupy a skleněný krunýř jako obrana proti teroristickým útokům, Pařížané se bouřili a chtěli odvolat primátorku. Dneska už si začínají zvykat. My všichni si musíme zvykat, že kousek našeho pohodlí, soukromí, některé naše stereotypy a zvyky vezmou za své. Takový je svět. A s Eiffelkou to navíc takhle „nahoru a dolu“ bylo vždycky. Všichni víme, jak tehdy, na konci 19. století, věž spoustě lidem lezla na nervy. A dneska na ni nedají dopustit a brblají proti těm, kteří podle nich hyzdí pařížskou krasavici nějakými zábranami a bezpečnostními zátarasy.

Jestli patříte mezi ty, kteří slyší francouzštinu a jihnou, k moři jezdí zásadně do Saint-Tropez, mají v šatníku minimálně jednu puntíkatou sukni se spodničkou a nad postelí božského Jeana Paula, pojďte si udělat stylovou Paris party. No a než začnete tady objednávat věci, které na takové akci rozhodně nemůžou chybět, ještě vás vybavíme několika pikantními informacemi o Eiffelce, kterými na oslavě určitě zaperlíte!

  • na Eiffelku se nesmí věšet reklama. V celé její historii se to podařilo jen jedné firmě - automobilce Citroen, která umístila v letech 1925–1934 na Eiffelovu věž vertikální nápis „Citroen“. Použila k tomu skoro čtvrt milionu žárovek.
  • Eiffelova věž kupodivu nebyla nejnavštěvovanější památkou Paříže! To se teď ale (ze známých důvodů) bohužel změní. Na prvním místě byla totiž katedrála Notre Dame.
  • fandové FB a IG pozor! Zveřejňovat fotografie osvícené Eiffelovy věže je zakázáno! Pokud byste chtěli fotky noční Eiffelovky legálně zveřejnit, je třeba kontaktovat společnost SNTE (Societé Nouvelle d´Exploitation de la Tour Eiffel) a zaplatit copyright. To neplatí pro fotky pořízené ve dne. O samotnou věž až tak nejde. Její autor Gustav Eiffel zemřel téměř před 95 lety a soudy uznaly, že už není autorsky chráněná. Ale noční osvětlení Eiffelovky ano. I ono je totiž autorským dílem! Ale na rovinu – kdo by to v těch tisících fotkách na sociálních sítích řešil!  
  • Eiffelku se snažily „pokořit“ stovky bláznů. Horolezci, provazochodci, cyklisti a další. Mezi nejkurióznější pokušitele slavné věže patří jistý pařížský krejčí Franz Reichelt, který se v roce 1912 rozhodl slétnout z věže ve speciálním plášti, který měl nahrazovat křídla. Podle pitevní zprávy zemřel na infarkt ještě předtím, než stačil dopadnout na zem.
  • Eiffelova věž je jinak vysoká v létě a jinak v zimě.  V zimě má včetně antény 324m. V létě díky rozpínavosti železa o 18 cm "vyroste".
  • Eiffelova věž je vdaná (totiž ženatá) paní. Nezbláznili jsme se. My tedy ne. Na maják kapalo jisté Erice z USA. Americká výstřednice s fetišistickým vztahem k neživým předmětům svou milou Eiffelku pojala za partnerku v roce 2008 a na důkaz lásky přijala jméno své vyvolené. Říká si Erika La Tour Eiffel, tedy Erika Eiffelova věž. Tak nevím…

 

NáfukaHezkou oslavu váš odborník na Francii balon Náfuka 

 

6.5.2019