X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA
Nákupní košík je prázdný

Servírování a degustace vína

MojeParty BLOG PARTY PRŮVODCE Víno a oslavy Servírování a degustace vína

Víno a pravidla servírování...

Víno je nápojem vysoce společenským, a proto i jeho servírování se podřizuje daným pravidlům. Svým hostům můžeme kvalitní víno i odprezentovat, pohovořit o jeho charakteristice a značce a nabídnout ověření kvality vína  jeho ochutnáním. K degustaci vyzveme významného hosta, nalejeme asi třetinku a vyčkáme až posoudí jeho kvalitu. Host hodnotí vzhled, vůni, chuť i teplotu vína. Teprve po schválení nalejeme i ostatním hostům.

VÍNO NALÉVÁME DO SPRÁVNÉHO DRUHU SKLENICE

Servírování vína má také svá pravidla a asi bychom naše hosty příliš neuspokojili, kdybychom  víno servírovali v nevhodných skleničkách. Svatební skleničky by měly také lahodit oku, aby sama o sobě navodila příjemnou atmosféru a platí zásada, že víno se nemá pít, ale vychutnávat. Na víno používáme zásadně bezbarvých sklenek z tenkého skla se stopkou ve tvaru kalicha. Barevné sklenky jsou naprosto nevhodné, neboť zkreslují barvu vína, rovněž tlustostěnné sklenice jsou nevhodné. Pozor na jednu zásadu: sklenice musí být vždy čistá a suchá. Klasická sklenice na bílé víno má menší prostor než na víno červené a je použitelná prakticky na všechny druhy bílého vína. Sklenice pro červená vína je kulovitá, břichatá s větším prostorem pro víno. Sklenice pro šumivá vína je klasická píšťala a umožňuje aby víno perlilo. Zvláštní sklenky se podávají na portské, sherry či dezertní víno.

VHODNÉ TEPLOTY PODÁVANÉHO VÍNA 

Velice důležitá je teplota podávaného vína. Bílé víno se doporučuje podávat při teplotě 7-10°C, plná bílá vína při teplotě 10-12°C, U bílých vín je potřeba počítat s tím, že i když je správně vychlazené, jakmile víno nalijeme do skleničky jeho teplota o několik stupňů stoupne. Červená vína servírujeme obvykle při teplotě 15-18°C , šumivá vína při teplotě 4-7°C.

ZPŮSOB SERVÍROVÁNÍ VÍNA

Pokud jsme si pozvali menší společnost rozléváme víno podle společenského významu hosta. V kolektivu přátel to budou ženy a začínáme od těch starších. Při oslavách většího rozsahu začneme rozlévat u čestného hosta a po té postupujeme podle pořadí. Víno zpravidla naléváme zprava a nesnažíme se skleničku naplnit hostovi až po okraj, ale maximálně 1 cm od konce okraje a méně. Aby víno po lahvi nestékalo, pomáháme si při držení lahve ubrouskem a při  nalévání mírným pootočením případné kapky do ubrousku zachytíme.

Bílá, růžová a šumivá vína podáváme v chlazených nádobách nebo v tubusech. Nádoby plníme až do třetiny ledem a doléváme asi do poloviny vodou. Po té do nádoby vložíme našikmo servírovanou lahev a zakryjeme plátěným ubrouskem složeným do trojúhelníku.

Používání tubusů je praktičtější varianta. Tubus drží lahev ve správné teplotě asi hodinu.Do tubusu můžeme dát i červené víno. Starší červené víno servírujeme v košíčku podložené složeným ubrouskem nebo ho přeléváme u stolu do speciální nádoby tzv. karafy . Při přelévání vína si počínáme opatrně, lahev i karafu držíme šikmo a víno naléváme  tak aby stékalo po vnitřních stěnách nádoby.

 

PODÁVÁNÍ ŠUMIVÉHO VÍNA

U správně vychlazeného šampaňského nejprve odstraníme kryt hrdla. Potom otáčením drátěného očka uvolníme drátěný košíček zabazpečující zátku a současně palcem jistíme zátku. Na tu položíme složený ubrousek a apozvolným otáčením a tahem ji uvolňujeme. Pro případ drobné kolize, raději láhev máme nakloněnou šikmo opačnou stranou než sedí naši hosté. Vystřelování zátky se toleruje jen při přípicích obzvlášť bujarých např. při silvestrovských oslavách nebo zapíjení vítězství našeho fotbalového mužstva. K decentním příležitostem se ale nehodí.